V Kongres Afrykanistów Polskich

W dniach 23-25 kwietnia odbył się V Kongres Afrykanistów Polskich zorganizowany w Górach Świętokrzyskich przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne.

Obrady, w których wzięło udział ponad 130 naukowców (blisko 100 wygłoszonych referatów) miały miejsce w Hucie Szklanej oraz w Klasztorze Misjonarzy Oblatów M. N. na Świętym Krzyżu. Referaty i debaty kongresowe zgromadziły przedstawicieli różnych dyscyplin badawczych: etnologii, antropologii kulturowej, historii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, ekonomii, kulturoznawstwa, językoznawstwa, historii sztuki, dla których wspólnym mianownikiem był ten sam obszar badawczy – kontynent afrykański. Wśród uczestników konferencji nie mogło zabraknąć badaczy związanych z Jagiellońskim Centrum Badań Afrykanistycznych w osobach: Kierownika Centrum – dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ, dr hab. Anny Niedźwiedź, dr hab. Joanny Bar, prof. UP, dr. hab. Macieja Kurcza, prof. UŚ oraz dr Joanny Mormul.

Kongresowi towarzyszyły również wydarzenia artystyczne: koncert muzyki afrykańskiej oraz pokazy filmowe. W drugim dniu konferencji w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu wystąpił Buba Badjie Kuyateh – pochodzący z Gambii wirtuoz kory (zachodnioafrykański instrument, rodzaj harfy) i kompozytor. Z kolei ostatniemu trzeciemu dniu Kongresu towarzyszyła świętokrzyska odsłona Festiwalu Filmowego AfryKamera 2018 prezentującego obrazy kinematografii afrykańskiej – w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach można było obejrzeć dwa filmy: „Wallay” (Francja/Burkina Faso 2017) oraz „Felicité” (Francja/Belgia/Senegal/Niemcy/Liban/DRK 2017).

Kolejny VI Kongres Afrykanistów Polskich odbędzie się w Krakowie i zostanie zorganizowany przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych oraz Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Relacja ze spotkania z dr. Adamem Knapikiem

Czy Afryka potrzebuje nowych granic? Stosunki międzynarodowe w Afryce w kontekście separatyzmów w regionie – relacja z konferencji

<span lang="en">5th Pécs African Studies Conference: Africa’s Changing International Relations and Realities</span> – międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych

5th Pécs African Studies Conference: Africa’s Changing International Relations and Realities – międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych