Zespół JCBA na konferencji ECAS2023: African Futures w Kolonii

W dniach 31 maja – 3 czerwca na Uniwersytecie Kolońskim (Universität zu Köln) miała miejsce 9-ta Europejska Konferencja Studiów Afrykanistycznych (9th European Conference on African Studies, ECAS). W konferencji uczestniczyli również badacze i badaczki z Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, w składzie: prof. dr hab. Robert Kłosowicz, dr hab. Joanna Bar, prof. UJ, dr hab. Maciej Kurcz, prof. UŚ, dr Joanna Mormul oraz mgr Agata Markowska. Jeden z paneli konferencyjnych poświęcony przemianom społeczno-politycznym w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich (Poli42: Socio-political transformations in the African Great Lakes Region in the postcolonial perspective), któremu współprzewodniczyły dr Joanna Mormul oraz dr Kateřina Ženková Rudincová, był wspólną inicjatywą Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych oraz naszej instytucji partnerskiej Katedry Geografii Człowieka i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu w Ostrawie. Tematyka panelu nawiązywała do projektu realizowanego w ramach mini grantu finansowanego ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim (ID.UJ).

European Conference on African Studies (ECAS) to najbardziej prestiżowa europejska konferencja afrykanistyczna, cykliczne miejsce spotkań badaczy-afrykanistów praktycznie ze wszystkich kontynentów. Jej następna odsłona będzie miała miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej – w 2025 roku zapraszamy na Uniwersytet Karola w Pradze!