Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Spotkanie w sprawie planowanej wystawy fotograficznej o osobach dotkniętych bielactwem wrodzonym (albinizm) w Afryce.

W dniu 15 marca w siedzibie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się spotkanie dyrektora Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych prof. Roberta Kłosowicza, wicedyrektorki Muzeum UJ pani dr Joanny Ślagi oraz mgr Katarzyny Zięby kierowniczki Działu Strategii i Rozwoju z Sekcją Dokumentacji Fotograficznej i Audiowizualnej Muzeum UJ z twórcami wystawy fotograficznej o osobach chorych na albinizm w Afryce  - dr Kateriną Mildnerovą (Uniwersytet w Ołomuńcu) i fotoreporterm Antonio Cossą (Uniwersytet w Pradze).

Wystawa zostanie zorganizowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w maju br. jako wspólne przedsięwzięcie JCBA i Muzeum UJ oraz będzie kolejnym wydarzeniem towarzyszącym VII Kongresowi Afrykanistów Polskich i 10 rocznicy istnienia JCBA.

 

Wystawa fotograficzna znanego fotoreportera Antonio Cossy pt. Born Different to wgląd w codzienne życie osób chorych na albinizm w Afryce mające nas celu zwrócenie uwagi na problem realiów życia osób dotkniętych bielactwem w dwóch afrykańskich państwach – Zambii i Beninie. W Zambii uważa się ich za ludzi potwory (mwavi), które przynoszą klątwę i nieszczęście rodzinie i społeczności. Główna część wystawy poświęcona jest wyzwaniom osób chorych na albinizm w Zambii których prawa są codziennie łamane. Doświadczają wieloaspektowej stygmatyzacji społecznej dyskryminacji, izolacji i wszechobecnego strachu przed rytualną śmiercią. Co roku kilkadziesiąt osób jest ofiarami uprowadzeń, rytualnych zabójstw lub okaleczeń ze względu na części ciała i włosy, które są uważane za wysoko cenione źródło bogactwa, władzy i prestiżu. Zbrodnie są W Zambii popełniają je głównie członkowie rodziny, a części ciał albinosów są przedmiotem zorganizowanego handlu ludźmi siatki przestępcze do krajów sąsiadujących (Malawi, Tanzania, Mozambik).

Zobacz galerię zdjęć