Pomiń baner

Przygotowania do wystawy Born Different

Ruszyły przygotowania do wystawy fotograficznej pt. „Born Different” artysty fotografa pochodzącego z Mozambiku Antonio Cossy i antropolożki kultury Kateriny Mildnerovej z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Na ścianach piwnic Kawiarni „u Pęcherza” w budynku Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius, został umieszczony fotoreportaż składający się z ponad trzydziestu zdjęć przedstawiających codzienne życie osób chorujących na albinizm w Afryce.

W działania organizacyjne przy przygotowywaniu ekspozycji aktywnie zaangażowały się przedstawicielki sekcji studenckiej Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych - Dominika Szpaczek oraz Honorata Ziaja. Prezentowany fotoreportaż ma na celu zwrócenie uwagi na realia, z jakimi muszą się mierzyć osoby dotknięte bielactwem w Zambii i w Beninie. W krajach afrykańskich osoby zmagające się z bielactwem wrodzonym muszą walczyć nie tylko ze skutkami zdrowotnymi choroby, ale także szeroko pojętą stygmatyzacją i dyskryminacją ze strony społeczeństwa. Są ofiarami uprowadzeń, rytualnych zabójstw czy okaleczeń. Sprawcami ich cierpienia niejednokrotnie jest rodzina. Poruszające zdjęcia Antonio Cossy oddają głos tym, których prawa są codziennie łamane.

Ekspozycja jest efektem wspólnych działań Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Została zorganizowana jako kolejne wydarzenie towarzyszące VII Kongresowi Afrykanistów Polskich, a także z okazji 10-lecia istnienia JCBA. Wystawa jest częścią projektu „Interakcje i wpływy: badania afrykanistyczne w dialogu z otoczeniem społecznym i kulturowym uczelni” i została sfinansowana ze środków Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wystawę będzie można zobaczyć już podczas Nocy Muzeów 17 maja br. w Kawiarni Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius na ul. Jagiellońskiej 15.

Autor: Dominika Szpaczek i Honorata Ziaja