Umowa o współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach

Z radością informujemy, że w lutym 2023 roku została podpisana umowa między Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a Muzeum Miejskim w Żorach dotycząca współpracy pomiędzy Muzeum a Jagiellońskim Centrum Badań Afrykanistycznych (jednostką współtworzoną przez WSMiP UJ).

Umowa ma na celu współpracę w dziedzinie afrykanistyki w zakresie działań naukowych, edukacyjnych i organizacyjnych. W jej ramach możliwe będzie, m.in. realizowanie wspólnych prac i projektów badawczych oraz dydaktycznych, organizacja warsztatów, seminariów, konferencji naukowych oraz popularnonaukowych, czy wystaw. Przewidziana jest również możliwość praktyk studenckich dla studentów WSMiP UJ w Muzeum Miejskim w Żorach. W ramach realizacji umowy planowane są także wspólne działania mające na celu staranie się o środki finansowe od podmiotów zewnętrznych.

Muzeum Miejskie w Żorach jest prężnie działającą nowoczesną instytucją kultury, która prowadzi badania naukowe i może pochwalić się interesującymi etnograficznymi kolekcjami zbiorów regionalnych oraz pozaeuropejskich, wśród których dominują eksponaty afrykańskie. Żorską kolekcję afrykańską zapoczątkowano od pozyskiwania obiektów z Afryki Zachodniej. Z czasem jednak zaczęto gromadzić także przedmioty pochodzące z innych regionów Afryki. Obecnie kolekcja ta liczy ponad 4 tys. obiektów, które są pozyskiwane drogą zakupów lub darowizn, część zaś przywożona jest z badań terenowych w Afryce.

biało czarne logo muzeum w żorach