Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Udział Dyrektora Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych w panelu dyskusyjnym w ramach 16. edycji Festiwalu AfryKamera.

W ramach 16. edycji Festiwalu AfryKamera poświęconego kinu afrykańskiemu poruszano również problemy ekologiczne i związane z nimi kwestie społeczne. Do dyskusji nad tą problematyką został zaproszony Dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych prof. Robert Kłosowicz, który wziął udział w panelu dyskusyjnym o zmianach klimatycznych – EkoPanel: Gdy zabraknie wody…, który odbył się po seansie filmu NAD WODĄ (Marcher sur l’Eau / Above Water, reż. Aïssa Maïga / Mali, Francja, Senegal / 2021), 17 grudnia 2021 o godz. 19:30 w warszawskiej Kinotece.

Film dokumentalny „Nad Wodą” opowiada o sytuacji w regionie Azawak w Nigrze, gdzie życie staje się coraz trudniejsze ze względu na zmiany klimatu. Jedyną dostępną wodą jest ta w studniach oddalonych od wiosek o wiele kilometrów, a i w nich zaczyna jej brakować. Aby przeżyć, mieszkańcy Tatiste zmuszeni są szukać jej daleko od domu i emigrować do innych krajów, narażając się na niebezpieczeństwa, napady i gwałty. Najbardziej narażone są jednak kobiety, bo to one w poszukiwaniu pracy wyruszają samotnie w długie wędrówki, oraz dziewczynki, które zostają same w wiosce, aby opiekować się rodzeństwem. Jedynym ratunkiem dla mieszkańców Tatiste jest odwiert studni głębinowej, o który walczą z całych sił. W ostatnich latach zmiany klimatyczne w niektórych regionach Afryki są mocno odczuwalne, najbardziej spektakularnie w przypadkach klęski suszy lub głodu, tak jak w Nigrze czy na Madagaskarze. Często problemy z dostępem do wody prowadzą do destabilizacji państw i regionów, masowych migracji, a nawet wojen. Dyskusja była okazją do rozmowy o sytuacji w różnych częściach Afryki, dotkniętych zmianami klimatu, jak również ich obecnymi i przyszłymi konsekwencjami nie tylko dla kontynentu afrykańskiego, ale również dla innych regionów świata.

 

Uczestniczki i uczestnicy panelu:

  • MARTA JACKOWSKA-UWADIZU: koordynatorka programów edukacji globalnej i klimatycznej w Centrum Edukacji Obywatelskiej, edukatorka, afrykanistka. Interesuje się teorią postkolonialną, wpływem nowoczesności na kultury tradycyjne, społeczeństwami koczowniczymi, głównie na obszarze Sahelu.
  • MAŁGORZATA KLEIN: doktorantka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w pomocy rozwojowej dla Madagaskaru.
  • ROBERT KŁOSOWICZ: badacz stosunków międzynarodowych, historyk, afrykanista, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych. Specjalizuje się w badaniach nad zagadnieniami dysfunkcyjności państwa, konfliktów zbrojnych i stosunków międzynarodowych w Afryce.
  • MIŁOSŁAWA STĘPIEŃ moderatorka, przedstawicielka CEE Bankwatch Network.

 

(W notatce wykorzystano materiały promocyjne organizatorów Festiwalu)