Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„System ustrojowy Senegalu" - relacja ze spotkania autorskiego z dr. Łukaszem Jakubiakiem

Dnia 7 czerwca 2016 roku w Sali Posiedzeń Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych odbyło się spotkanie autorskie z dr Łukaszem Jakubiakiem, autorem książki System ustrojowy Senegalu, organizowane przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych.

Dnia 7 czerwca 2016 roku w Sali Posiedzeń Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych odbyło się spotkanie autorskie z dr Łukaszem Jakubiakiem, autorem książki System ustrojowy Senegalu, organizowane przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych. 

Spotkanie otworzył Kierownik Centrum – dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ, witając słuchaczy oraz zapowiadając kolejne spotkania autorskie z członkami JCBA. Następne planowane jest na wrzesień-październik 2016 roku.

Następnie prof. dr hab. Andrzej Zięba, Kierownik Katedry Konstytucjonalizmu i Ustrojów Państwowych UJ przybliżył pokrótce postać autora książki. Opowiedział o karierze naukowej i zainteresowaniach badawczych dr. Łukasza Jakubiaka. Prof. Zięba przywołał także postacie profesorów: Michała Rostworowskiego czy Marka Sobolewskiego, do których dorobku w swojej książce nawiązuje dr Jakubiak.

W toku spotkania autor książki podkreślał, iż Senegal jest ewenementem na tle Afryki Zachodniej, bowiem od odzyskania niepodległości doszło tam tylko do jednego przewrotu, a w konsekwencji niedemokratycznego przejęcia władzy. Alternacja władzy w Senegalu przebiega spokojnie i bez większych problemów.

W trakcie dyskusji nad książką poruszono przede wszystkim kwestię senegalskiego systemu partyjnego, kompetencji prezydenta, wspomnianej alternacji władzy oraz stabilności ustrojowej Senegalu. Dr Jakubiak wskazywał jak bardzo system ustrojowy Senegalu jest wzorowany na rozwiązaniach francuskich.

Spotkanie zakończyło się serią pytań ze strony publiczności, zainteresowanej, m.in. urzędem wiceprezydenta, wpływem konfliktu w Casamance i plemienności na sytuację polityczną w Senegalu czy nawiązaniami ustrojowymi do poszczególnych konstytucji francuskich.

 

Olga Kwiatkowska

Polecamy również
Relacja ze spotkania z dr. Adamem Knapikiem

Relacja ze spotkania z dr. Adamem Knapikiem

Czy Afryka potrzebuje nowych granic? Stosunki międzynarodowe w Afryce w kontekście separatyzmów w regionie – relacja z konferencji

Czy Afryka potrzebuje nowych granic? Stosunki międzynarodowe w Afryce w kontekście separatyzmów w regionie – relacja z konferencji

V Kongres Afrykanistów Polskich

V Kongres Afrykanistów Polskich

<span lang="en">5th Pécs African Studies Conference: Africa’s Changing International Relations and Realities</span> – międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych

5th Pécs African Studies Conference: Africa’s Changing International Relations and Realities – międzynarodowa konferencja współorganizowana przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych