Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Sesja plenarna „Pisarze, dziennikarze i intelektualiści afrykańscy wobec stereotypizacji Afryki i Afrykanów” – rozmowa z Donato Ndongo Bidyogo w trakcie VII Kongresu Afrykanistów Polskich

Podczas sesji plenarnej pt. „Pisarze, dziennikarze i intelektualiści afrykańscy wobec stereotypizacji Afryki i Afrykanów”, która odbędzie się w sobotę 25 maja o godz. 9.30, rozmawiać będziemy z Donato Ndongo Bidyogo (ur. 12.12.1950), wybitnym pisarzem i dziennikarzem z Gwinei Równikowej tworzącym w języku hiszpańskim. Od kilkudziesięciu lat przebywa on na uchodźstwie w Hiszpanii z powodów politycznych jako opozycjonista względem gwinejskiego prezydenta Teodora Obianga oraz elity rządzącej. Odważny, bezkompromisowy i charyzmatyczny intelektualista gwinejski odwiedzi Polskę po raz drugi. Pierwszy raz przyleciał do Warszawy i Krakowa w 2016 r., żeby wziąć udział w konferencji naukowej, zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim i poświęconej roli pisarzy i intelektualistów w walce z dyktaturami.

Opublikował dotąd cztery powieści: Las tinieblas de tu memoria negra (Mroki twej czarnej pamięci) z 1987 r., Los poderes de la tempestad (Moc burzy) z 1997 r., El Metro (Metro) z 2007 r. oraz Qué mató al joven Abdoulaye Cissé (Co zabiło młodego Abdoulaye Cissé?) z 2023 r. Jest również autorem opowiadań oraz poetą. Jego twórczość literacka została już nagrodzona kilkoma prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. I Nagrodą Amadou Ndoye (2015). Oprócz wysokich walorów estetycznych i artystycznych, twórczość ta wyróżnia się wysokim stopniem zaangażowania społecznego, etycznego i politycznego jej Autora.

Dorobek Donata Ndongo Bidyogi obejmuje nie tylko twórczość literacką, ale także naukową i publicystyczną. W 1977 r. opublikował książkę historyczną: Historia y tragedia de Guinea Ecuatorial (Historia i tragedia Gwinei Równikowej), której nowe poszerzone wydanie ukazało się drukiem w 2019 r. Jest współautorem książki España en Guinea (Hiszpania w Gwinei) z 1998, a w 1984 r. opracował pierwszą antologię literatury Gwinei Równikowej (Antología de la literatura de Guinea Ecuatorial), która jest uważana za „kamień węgielny” literatury narodowej. Jako dziennikarz był korespondentem Hiszpańskiej Agencji Prasowej (EFE) w Afryce Środkowej, prowadził programy o historii i kulturach Afryki w radio hiszpańskim (Radio Exterior de España) oraz pisał cykliczne artykuły do takich gazet i czasopism, jak, m.in.: „El País”, „ABC”, „Diario 16”, „Historia 16”, „Índice” i „Mundo Negro”. Sprawował również funkcję redaktora naczelnego założonego przez siebie pisma „África 2000” oraz czasopisma „Palabras”. W 1983 r. założył w Madrycie Hiszpańskie Towarzystwo Afrykanistyczne. Dziesięć lat później zorganizował pierwsze Hispanistyczne Sympozjum Afrykanistyczne w Madrycie, a następnie I i II Dni Badań Afrykanistycznych na Uniwersytecie w León (2000, 2001) oraz I Spotkanie z Pisarzami Afrykańskimi na Uniwersytecie w Murcji w 2000 r. W latach 1981–1985 był dyrektorem Kolegium Uniwersyteckiego ‘Nuestra Señora de África’ w Madrycie, a następnie, w latach 1985–1992 Hiszpańsko-Gwinejskiego Centrum Kulturalnego w Malabo. W latach 2000–2003 powierzono mu kierowanie Centrum Studiów Afrykanistycznych na Uniwersytecie w Murcji. Od 2005 do 2008 r. wykładał na Uniwersytecie w Missouri jako profesor wizytujący. W latach 1987–1995 pracował także dla Międzynarodowego Centrum Badań nad Cywilizacją Ludów Bantu (CICIBA) w Liberville w Gabonie.

Ndongo Bidyogo prowadził również aktywną działalność polityczną. W 1983 r. założył opozycyjną względem gwinejskiego rządu Partię Postępu Gwinei Równikowej (PPGE). W opinii Bidyogo bowiem oficjalna, polityczna dekolonizacja kraju w 1968 r. nie przyniosła jego mieszkańcom rzeczywistej wolności. Pisarz traktuje literaturę jako narzędzie walki o wolny i demokratyczny kraj.

Donato Ndongo Bidyogo w Krakowie