Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

May 2016

20160518
Previous week
Next week

ŻYWA CAŁOŚĆ – Spotkanie wokół książki Anny Niedźwiedź „Religia przeżywana – katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie".

Date: 18.05.2016
Start Time: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego

18 maja (środa) o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie wokół nowej książki Anny Niedźwiedź - „Religia przeżywana – katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie". W dyskusji, oprócz autorki, wezmą udział ks. Adam Boniecki (Tygodnik Powszechny), Kamila Baraniecka-Olszewska (Polska Akademia Nauk) oraz prowadzący Marcin Żyła (Tygodnik Powszechny).

ŻYWA CAŁOŚĆ – Spotkanie wokół książki Anny Niedźwiedź „Religia przeżywana – katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie".

18 maja (środa) o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie wokół nowej książki Anny Niedźwiedź - „Religia przeżywana – katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie".

W dyskusji, oprócz autorki, wezmą udział ks. Adam Boniecki (Tygodnik Powszechny), Kamila Baraniecka-Olszewska (Polska Akademia Nauk) oraz prowadzący Marcin Żyła (Tygodnik Powszechny).

„Ukazane w tej książce sposoby przeżywania katolicyzmu, przeanalizowane w afrykańskim kontekście, mówią wiele o współczesnej Afryce, o transformacjach zachodzących w dzisiejszej Ghanie, o różnych lokalnych formach adaptacji jednej z tzw. religii światowych oraz o globalnych prądach, które coraz częściej rodzą się nie w dawnych „zachodnich" centrach, lecz na niegdyś peryferyjnych obszarach „globalnego Południa". Jak każdy antropologiczny projekt, tak i ten podkreśla różnorodność kultur, a zarazem ułatwia zrozumienie ludzkiego doświadczenia.

Antropologia – tak jak ją rozumiem – to najbardziej ludzka ze wszystkich humanistycznych nauk, która dąży do spotkania i dialogu, pokazania polifoniczności i odmienności głosów, równocześnie dostrzegając ich paradoksalną zbieżność. Posługując się etnograficzną metodą, umożliwia rozpoznanie tej części wiedzy, która nie jest uświadamiana, lecz którą nabywa się w praktyce, poprzez uczestnictwo w kulturze i zaangażowanie własnego ciała oraz emocji. Tańczenie na pogrzebie, jedzenie z miejscowymi ludźmi ze wspólnej miski, uczestniczenie w ich rytuałach, ale również zmaganie się z własnym zmęczeniem, trudnym klimatem, własnymi kulturowymi nawykami i uprzedzeniami – to elementy terenowej praktyki etnografa, który próbuje zrozumieć kulturę sobie odległą, a równocześnie próbuje zrozumieć siebie" – Anna Niedźwiedź.

Anna Niedźwiedź – dr hab., antropolożka i etnografka, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zajmuje się etnografią religii, badaniami przestrzeni miejskich oraz antropologią wizualną. Od 2009 roku prowadzi badania etnograficzne w Ghanie poświęcone afrykańskiemu chrześcijaństwu. Ich wynikiem jest książka Religia przeżywana. Katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie. W antropologii i poprzez antropologię poszukuje przede wszystkim miejsca spotkania oraz dialogu.

 

Organizatorzy spotkania:

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wydawca:

Wydawnictwo Libron

Patron medialny:

Tygodnik Powszechny

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/125152421222247/