Uroczystości Jubileuszu 50-lecia pracy naukowej prof. Niny Pawlak

W dniu 16 kwietnia br. w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego w pałacu Kazimierzowskim odbył się jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. Niny Pawlak zorganizowany przez Katedrę Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW. Uroczystościom towarzyszyła konferencja naukowa pt.  African Languages and Cultures from Diverse Perspectives.

W uroczystościach Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych reprezentował prof. Robert Kłosowicz.

Profesor Nina Pawlak jest afrykanistką, profesorem nauk humanistycznych oraz wybitną badaczką języków hausa i języków czadyjskich. W 1974 uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim tytuł magistra filologii orientalnej w zakresie afrykanistyki. W 1983 obroniła doktorat z językoznawstwa na podstawie pracy Konstrukcje wyrażające relacje przestrzenne w języku hausa. W 1995 habilitowała się na podstawie pracy Syntactic Markers in Chadic. W 2007 uzyskała tytuł naukowy profesora. Członkini Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. W 1985 odbyła kurs języka hausa na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii. W 1999 odbyła projekt badawczy na Uniwersytecie w Dżos, w 2005 w Kano. W latach 1996–1999 pełniła funkcję prodziekan Wydziału Neofilologii. W okresie 2009–2015 pełniła funkcję kierownika Katedry Języków i Kultur Afryki. W skład jej zainteresowań wchodzą: język hausa, języki czadyjskie, językoznawstwo afrykańskie, języki Afryki a kultura, języki Afryki w komunikacji międzykulturowej, profil emocjonalny języków afrykańskich.