Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Relacja z wykładu pani dr hab. Renaty Diaz-Szmidt pt. Własnym głosem - literatura kobiet w krajach afrykańskich języka portugalskiego.

W dniu 13 marca br. odbył się na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych zorganizowany przez Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych wykład pani dr hab. Renaty Diaz-Szmidt pt. Własnym głosem - literatura kobiet w krajach afrykańskich języka portugalskiego.  Wykład dotyczył rozwoju piśmiennictwa kobiet, głównie w Mozambiku, jednak z uwzględnieniem także innych państw, takich jak Angola czy Wyspy Zielonego Przylądka. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła wypełniona do ostatniego miejsca sala wykładowa oraz zadawane pytania przez uczestników spotkania. Dziękujemy za wspaniały wykład i mamy nadzieję na ponowne spotkanie.

 

DR HAB. RENATA DIAZ-SZMIDT

Adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, w którym kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Krajami Języka Portugalskiego. Wykładała również na UJ, UMCS oraz na Uniwersytecie w Grenadzie. Zajmuje się literaturą i kulturą krajów afrykańskich języka portugalskiego (zwłaszcza Mozambiku i Angoli) oraz literaturą i kulturą jedynego hiszpańskojęzycznego kraju Afryki – Gwinei Równikowej. Interesują ją badania prowadzone z perspektywy studiów postkolonialnych. Przebywała na stypendiach naukowych w Lizbonie i w Santiago de Compostela. Prowadziła także badania naukowe w Mozambiku i Kamerunie. Należy do Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego (PTAfr). Opublikowała książki: Muthiana orera, onroa vayi? Dokąd idziesz piękna kobieto? – przemiany tożsamości kobiecej w powieściach mozambickiej pisarki Pauliny Chiziane (2010) oraz Gdzie jesteś, Gwineo? Próby kształtowania tożsamości narodowej w twórczości pisarzy z Gwinei Równikowej (2017). Jest autorką licznych artykułów naukowych w języku polskim, angielskim, portugalskim, hiszpańskim i francuskim. Współredagowała książki o współczesnych literaturach afrykańskich: Kalejdoskop afrykański Problematyka tożsamości w literaturach Afryki przełomu XX i XXI wieku (2012), Współczesne literatury afrykańskie i inne teksty kultury w świetle badań postkolonialnych (2015) oraz Intelektualiści afrykańscy wobec doświadczenia dyktatur (2018).

Zobacz galerię zdjęć