Spotkanie The Guild-ARUA w Kapsztadzie

W dniach 3-4 listopada 2022 roku w Kapsztadzie (RPA) miało miejsce spotkanie przedstawicieli sieci badawczej The Guild of European Research-Intensive Universities, której członkiem jest Uniwersytet Jagielloński, z przedstawicielami African Research Universities Alliance (ARUA). Obrady odbywały się w gościnnych murach Uniwersytetu Kapsztadzkiego (University of Cape Town). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 30 uniwersytetów z Europy i Afryki. Uniwersytet Jagielloński reprezentowała Sekretarz Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych dr Joanna Mormul. Na sesjach plenarnych oraz w grupach roboczych dyskutowano o nowych możliwościach rozwoju instytucjonalnego partnerstwa między europejskimi i afrykańskim uczelniami oraz długoterminowego zwiększania możliwości badawczych uniwersytetów afrykańskich. Obrady rozpoczęły się inauguracją raportu sieci ARUA – ARUA Profiles Report, dotyczącego potencjału badawczego i infrastrukturalnego uniwersytetów afrykańskich. Dodatkowo, na koniec dwudniowego wydarzenia do obradujących dołączyła (w trybie on-line) przedstawicielka Komisji Europejskiej Maria-Cristina Russo (Director for Global Approach and International Collaboration).

Warto zaznaczyć, że spotkanie na Uniwersytecie Kapsztadzkim poprzedziły dwa dni obrad, w trakcie których przedstawiciele The Guild gościli na Uniwersytecie w Stellenbosch (Stellenbosch University).

Wspólny komunikat prasowy sieci The Guild i ARUA.

zdjęcie grupowe Uniwersytet w kapsztadzie

fot. University of Cape Town