Una Europa Week w Helsinkach – spotkanie z przedstawicielami uniwersytetów afrykańskich

W czasie trwającego na Uniwersytecie Helsińskim Una Europa Week (30 maja – 3 czerwca 2022), w dniu 2 czerwca miało miejsce spotkanie przedstawicieli 11 uniwersytetów partnerskich Una Europa z reprezentantami sześciu uczelni afrykańskich (Université Cheikh Anta Diop de Dakar, University of Ghana, University of Witwatersrand, Université de Kinshasa, University of Nairobi, Universidade Eduardo Mondlane), w ramach którego omawiano możliwe kierunki i formy przyszłej współpracy.

Na spotkaniu Uniwersytet Jagielloński był reprezentowany przez Pełnomocnika Rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. dr. hab. Stanisława Kistryna oraz Sekretarz Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych dr Joannę Mormul.

Warto podkreślić, że partnerstwo z kontynentem afrykańskim było jednym z motywów przewodnich Una Europa Week w Helsinkach, o czym świadczy debata Una Europa Talk – Shaping our future together – Europe and Africa, solving global challenges, która odbyła się z udziałem Prof. Felixa Dakory, Przewodniczącego Afrykańskiej Akademii Nauk, Johanny Sumuvuori, Sekretarz stanu w fińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, byłej ministry sprawiedliwości Finlandii Tuijy Brax oraz Prof. Jamesa Smitha z Uniwersytetu w Edynburgu.

Una Europa jest związkiem 11 wiodących europejskich uczelni badawczych, którego jednym z członków założycieli jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, więcej o Una Europa, promowanych przez nią działaniach oraz realizowanych projektach na stronie Una Europa UJ.