Konteksty dysfunkcyjności państw Afryki Subsaharyjskiej - nowa publikacja dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ

W serii "Studia nad rozwojem" Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się monografia "Konteksty dysfunkcyjności państw Afryki Subsaharyjskiej" autorstwa dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ.

okładka książki konteksty dysfunkcyjności państw Afryki SubsaharyjskiejNa początku XXI wieku świat wciąż boryka się z tak poważnymi wyzwaniami, jak skrajne ubóstwo, cywilizacyjny niedorozwój, łamanie praw człowieka, konflikty zbrojne, uchodźstwo, analfabetyzm i epidemie. Problemy te dotykają przede wszystkim około dwóch miliardów ludzi żyjących w mniej więcej czterdziestu państwach o wysokim stopniu dysfunkcyjności. Według indeksów, opracowywanych przez różne organizacje międzynarodowe, instytucje rządowe i think tanki, najwięcej dysfunkcyjnych państw znajduje się w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Dysfunkcyjność państw afrykańskich dotyczy jednak wielu płaszczyzn i może wyglądać odmiennie w różnych częściach kontynentu. Celem monografii jest próba ukazania tego problemu w rozmaitych kontekstach oraz z uwzględnieniem współczesnej kondycji państw regionu. Intencją Autora nie jest i nigdy nie była chęć dołączenia do grona afropesymistów, postrzegających Afrykę Subsaharyjską jako region „upadły”. U genezy przeprowadzonych badań i powstania niniejszej publikacji leżała chęć lepszego zrozumienia zjawiska dysfunkcyjności państw oraz przyczyn, które sprawiły, że najbardziej dotknięty tym problemem jest właśnie obszar Afryki Subsaharyjskiej.

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa UJ.

Konteksty dysfunkcyjności państw Afryki Subsaharyjskiej

Robert Kłosowicz

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kraków 2017